Jak zamontować gałki i uchwyty meblowe?
Operacja wymiany uchwytów na nowe lub montaż w zupełnie nowym meblu może wydawać się bardzo prosta. Mamy dla Was jednak kilka wartościowych porad, jak się za to zabrać i jak przeprowadzić prace szybko i bezboleśnie. Do tego jest ogrom możliwości rozmieszczenia okuć na frontach w różnych konfiguracjach.
Spis treści:
1. Dobór właściwych uchwytów i gałek do mebli
2. Przegląd możliwości rozmieszczenia okuć na frontach
3. Na jakiej wysokości uchwyty w szafkach kuchennych?
4. Przygotowanie narzędzi niezbędnych do montażu
Dobór właściwych uchwytów i gałek do mebli
Bardzo ważny jest rozmiar uchwytu, powinien być dopasowany do wielkości szafki, dodatkowo należy go dobrać tak, aby uchwyty nie obijały się o siebie podczas otwierania dwóch sąsiadujących szafek. Ze względu na sposób mocowania wyróżniamy główne grupy uchwytów:
- uchwyty krawędziowe
- uchwyty montowane na froncie i tu mamy dwa rodzaje: pojedyncze uchwyty czyli gałki meblowe i dwupunktowe czyli relingi.
Jeśli wymieniacie uchwyty i macie już otwory we frontach, zdecydowanie należy wybrać ten sam rodzaj okuć aby zamontować uchwyty w dokładnie tych samych otworach. Reasumując, jeśli wcześniej były jednopunktowe, należy zamontować gałki meblowe, jeśli relingi - również należy wybrać relingi. W przypadku podłużnych uchwytów szczególną uwagę należy zwrócić na rozstaw śrub montażowych. Przeważnie są standartowe rozstawy ale zawsze warto dodatkowo sprawdzić. Nasze okucia pasują wymiarami do tych z Ikea więc bez problemu można wymienić uchwyty kuchenne na te z naszej oferty.
Przegląd możliwości rozmieszczenia okuć na frontach
1. Uchwyty na środku frontu. Ten styl znajdzie zastosowanie na małych frontach szuflad lub dużych drzwiach szafy i tu należy wybrać bardzo duży uchwyt, na przykład rozmiar XL z naszej oferty.
2. Gałka w górnej części frontu, czyli przy górnej krawędzi (najlepiej ok 6cm od góry). Jest to również popularna metoda, a za razem bardzo wygodna, szczególnie dla pojedynczych uchwytów meblowych.
3. Okucie meblowe na środku ozdobnego frezowania. Jeśli macie meble frezowane lub z naklejaną litwą ozdobną (w przypadku płaskiej listwy), można na tym elemencie również umiejscowić uchwyt - na środku jego szerokości.
4. W przypadku szafek otwieranych, najbardziej popularny sposób montowania gałek meblowych to przy górnej krawędzi oraz skrajnie do krawędzi otwierającej się, czyli w rogu. Ten sposób również jest świetny w przypadku relingów, tworzą one wtedy wizualnie jeden długi uchwyt.
5. Dla szafek jest jeszcze jeden sposób, mianowicie przy górnej krawędzi ale na środku. Jest to świetne rozwiązanie dla osób lubiących symetrię. Bardziej też sprawdzi się dla dużych uchwytów.
Na jakiej wysokości uchwyty w szafkach kuchennych?
W szafkach stojących, gdzie fronty sięgają do sufitu, najergonomiczniej przykręcać uchwyty na wysokości od 110 cm do 135 cm. Jeżeli chodzi szafki kuchenne podblatowe, najlepiej montować uchwyty od 2 cm do 5 cm od górnej krawędzi frontu. Podobnie w szafkach wiszących, najwygodniej do 5 cm od dolnej krawędzi frontu. Zawsze jednak należy stanąć przed szafką kuchenną, przyłożyć uchwyt i sprawdzić, czy będzie nam wygodnie, dopasowując do wzrostu.
Przygotowanie narzędzi niezbędnych do montażu
Potrzebne narzędzia:
- ołówek
- poziomica/poziomica laserowa
- szablon do nawierceń pod uchwyty (można wykonać samodzielnie z papieru)
- podkładka - kawałek deski lub płyty
- wiertarko-wkrętarka
Sposób wykonania:
Wstępnie należy ustalić miejsca na wywiercenie otworów na gałki lub uchwyty, tu pomoże Wam wcześniejszy akapit. W tym celu można wykorzystać poziomicę laserową lub skorzystać z szablonu do nawierceń pod uchwyty. Przy pomocy tych przyrządów, w łatwy sposób rozmieścimy uchwyty prosto i symetrycznie na każdym froncie – w poziomie i pionie. Jeśli nie masz takich pomocy, dokładnie odmierz rozstaw otworów montażowych i dorysuj go na drzwiczkach szafki. Dla pewności, przed oznaczeniem miejsc, pamiętajcie aby sprawdzić, na którą stronę otwierają się drzwi - niby banalne ale z doświadczenia wiem, że zdarzają się pomyłki ;)
Montaż uchwytów i gałek
Ołówkiem zaznacz miejsca, w którym wywiercisz otwory. Średnicę wiertła należy dobrać odpowiednio do rozmiaru gwintu śruby mocującej uchwyt. Tak samo z rodzajem wiertła, należy wybrać odpowiednie – do drewna, tworzyw sztucznych i metalu używa się różnych wierteł.
Otwory pod uchwyty są przelotowe, dlatego pod obrabianym frontem należy podłożyć podkładkę w postaci kawałka deski (wylot otworu nie będzie wówczas rozszarpany). Pamiętajmy, aby podczas wiercenia cofać często wiertło (ruszać na zmianę do przodu i do tyłu), tak aby pył i wióry mogły się wydostawać.
Końcowym etapem jest montaż uchwytów lub gałek: wkręty umieszczamy w wywierconych i oczyszczonych otworach w szafce. Wkrętarką dokręcamy śrubę, trzymając po drugiej stronie frontu uchwyt.